Bejegyzések

Bejegyzések megjelenítése ebből a hónapból: április, 2026

Éjszakás Műszak: Amikor a Testünk Segítségért Kiált – Túlélőkalauz a Sötétségből

 Éjszakás Műszak: Amikor a Testünk Segítségért Kiált – Túlélőkalauz a Sötétségből Bevezetés: A Néma Küzdelem Amikor a világ nagy része álomba szenderül, több százezer ember élete épp akkor kezdődik el a gyárak, üzemek és raktárak mélyén. Magyarországon a 3 műszakos munkarend a norma, nem a kivétel, és ez a körforgás százezrek mindennapjait határozza meg. Az éjszakai műszak nem csupán egy beosztás; egy folyamatos biológiai és mentális hadviselés a saját testünk ellen. Teljesen érthető, ha egyre rosszabbul viseljük, hiszen a szervezetünk nem arra lett kitalálva, hogy a sötétben pörögjön és a fényben pihenjen. A Biológiai Óra Diktatúrája Az emberi test egy rendkívül finoman hangolt rendszer, amelyet a cirkadián ritmus, a belső biológiai óránk irányít. Ez szabályozza az alvás-ébrenlét ciklusunkat, a hormontermelésünket, a testhőmérsékletünket és még számos más létfontosságú funkciónkat. Az éjszakai műszak könyörtelenül felborítja ezt a ritmust. A nappali alvás sosem lesz olyan pihentet...

AMIKOR A MUNKAHELY NEM CSAK FÁRASZT – HANEM LELKILEG IS TÖNKRETESZ

 AMIKOR A MUNKAHELY NEM CSAK FÁRASZT – HANEM LELKILEG IS TÖNKRETESZ Mi az a mobbing, és miért kell komolyan venni? A „mobbing” kifejezést egyre gyakrabban hallani, de sokan még mindig nem tudják pontosan mit jelent. A szó a munkahelyi pszichológiából származik, és azt a helyzetet írja le, amikor valakit tartósan, ismétlődően ér lelki nyomás vagy megalázó bánásmód a munkahelyén. Fontos: a mobbing nem egy egyszeri vita vagy konfliktus. Nem arról van szó, hogy a főnök rád szól egy hiba miatt. A mobbing egy folyamat, amely során valakit hosszabb időn keresztül próbálnak leértékelni, háttérbe szorítani vagy kiszorítani a munkahelyéről. Külföldi munkahelyi kutatások szerint a tartós munkahelyi zaklatás komoly hatással lehet az ember mentális és fizikai állapotára is. A folyamatos stressz kimerültséghez, alvászavarhoz, szorongáshoz és hosszú távon akár egészségügyi problémákhoz is vezethet. ⸻ Hogyan ismerhető fel a mobbing? A mobbing sokszor nem látványos, hanem apró, ismétlődő helyzetekb...

A csendes összeomlás, amit senki nem vesz észre

 Ismeritek azt az érzést, amikor reggel belépsz az irodába vagy a gyárba, felteszed a ’minden rendben’ maszkot, és elkezded tolni? Te vagy a megbízható kolléga. Aki mosolyog, aki határidőre kész van, aki nem panaszkodik. A főnököd meg is dicsér: ’Bárcsak mindenki olyan stabil lenne, mint te!’ De belül... belül már hónapok óta tart a csendes összeomlás. Már nem azért dolgozol jól, mert motivált vagy, hanem mert ez a rutin tart életben. Már nem érdekel a bónusz, nem érdekel az előrelépés. Csak ülsz a meetingen, bámulod a monitort vagy a szalagot, és azon gondolkodsz, hogy ha most felállnál és kisétálnál, vajon észrevenné-e bárki a hiányodat – vagy csak azt látnák, hogy megállt egy folyamat. Hazamész, és nincs erőd megszólalni sem. A család kérdezi, milyen volt a napod, te meg csak annyit mondasz: ’Áh, a szokásos.’ De a fejedben már lefutott ezer forgatókönyv arról, hogyan mondasz fel. Ez a csendes összeomlás. Amikor nem csapkodod az asztalt, nem ordibálsz, csak egyszerűen elfogysz. M...

A jó munkát nem veszik észre… a hibát soha nem felejtik el

 Van az a dolgozó, akit mindenki ismer. Nem hangos. Nem nyal. Nem panaszkodik. Csak jön minden nap… és megcsinálja. Ha baj van, rá számítanak. Ha hiányzik valaki, ő beáll. Ha szar a helyzet, ő akkor sem hagyja ott a csapatot. És tudod, mi a durva? Senki nem dicséri meg. Nem kap plusz pénzt. Nem kap elismerést. Nem kap semmit. De elég egyetlen hiba… Egy rossz nap. Egy elcseszett mozdulat. És hirtelen mindenki őt nézi. Hirtelen mindenki emlékszik rá. ⸻ A jó munkát hónapokig észre sem veszik. De egy hibát… soha nem felejtenek el. ⸻ És egyszer eljön az a pont. Amikor ez az ember nem mond fel. Nem balhézik. Csak… visszavesz. Már nem segít pluszban. Már nem hajt túl. Már nem ad bele többet, mint ami kötelező. És akkor jön a kérdés felülről: „Mi történt veled? Régen jobb voltál…” ⸻ Nem lett rosszabb. Csak rájött, hogy eddig feleslegesen volt jobb.

A hatékonyság sok munkahelyen nem jutalom… hanem büntetés

 Ismeritek azt a csapdát, amikor túl hatékonyan dolgozol, és ahelyett, hogy megdicsérnének, kapsz még két embernyi feladatot? Történet egy követőnktől: ’Adminisztrátorként kezdtem egy középvállalkozásnál. Szeretem a rendet, ezért az első hónapban automatizáltam a táblázatokat, amikkel a többiek egész nap szerencsétlenkedtek. Ami eddig 8 óra volt, nekem megvolt 2 alatt. Gondoltam, elmondom a főnöknek, hátha értékeli a hatékonyságot. Értékelte is... a maga módján. – Figyelj, ha ilyen gyorsan kész vagy, akkor a maradék 6 órában átvehetnéd a logisztika számlázását is, meg a raktárkészlet-ellenőrzést, mert ott úgyis el vannak maradva. Egy fillér emelést nem kaptam, de hirtelen három ember munkáját végeztem ugyanazért a bérért. Amikor szóvátettem, hogy ez így nem fair, csak annyit mondtak: ’De hát neked ez meg se kottyan, olyan ügyes vagy!’ Fél évig bírtam, aztán rájöttem: itt a fejlődés csak azt jelenti, hogy több terhet pakolnak a szamárra, amelyik bírja. Beadtam a felmondásom. A vicc ...

Amikor azt mondják: örülj, hogy van munkád

 Van egy mondat, amit rengeteg dolgozó hallott már a munkahelyén: „Örülj, hogy van munkád.” Általában akkor hangzik el, amikor szóvá teszed, hogy – túlórázol – helyettesítesz másokat – vagy már harmadik hete nincs szabadnapod. Mintha a fizetésed nem a munkádért járna… hanem valami szívesség lenne. Mintha hálásnak kellene lenned azért, hogy fáradt vagy. És ilyenkor sokan nem szólnak vissza. Nem balhéznak. Nem mondanak fel azonnal. Csak csendben elkezdik keresni a következő helyet. Aztán egy nap bemennek… és már csak felmondani. És akkor jön a meglepett kérdés: „De hát mi történt?” Pedig semmi különös. Csak egyszer elfogyott a türelem.

A legveszélyesebb dolgozó az, aki már nem szól semmit

 A legveszélyesebb dolgozó nem az, aki panaszkodik. Hanem az, aki már nem szól semmit. Nem vitatkozik. Nem magyaráz. Nem próbál javítani semmin. Csak elvégzi a minimumot… és fejben már rég nincs ott. Mert amikor valaki rájön, hogy hiába tesz bele többet… előbb-utóbb visszavesz. Nem lustaságból. Hanem mert megtanulta: itt ennyi is elég. És amikor egy jó dolgozó idáig jut, ott már valami végleg eltört.

Miért érzi magát bűnösnek az ember, ha beteg lesz?

 Csak Magyarországon van az, hogy ha tényleg beteg vagy, és kiír az orvos, akkor nem a gyógyuláson jár az eszed, hanem azon, hogy ki fogja megcsinálni a munkádat, és vajon mit pofáznak a hátad mögött a kollégák. Félve hívod fel a főnököt, mintha bűnt követtél volna el, pedig csak pihenésre lenne szükséged. Miért lett természetes, hogy lázasan is be kell menni, különben te vagy a ‘gyenge láncszem’? Ti is éreztetek már bűntudatot azért, mert betegek lettetek?

Nem a munka számít. Hanem hogy ki kinek a kedvence.

 Lehetsz te az év dolgozója, jöhetsz be lázasan, vagy maradhatsz bent túlórázni ingyen... ha nem te vagy a főnök kedvence, akkor csak egy statisztikai adat vagy a soron. Van az a típus, aki fél órát kávézik, tízszer megy ki cigizni, és mégis ő kapja a vállveregetést. Te meg ott szakadsz meg csendben, teszed a dolgod, és a végén még téged találnak meg, ha valami porszem kerül a gépezetbe. Ilyenkor jön el az a pont, amikor az ember már nem akarja megváltani a világot. Csak lehúzza a kártyáját, letolja a műszakot, és abban a pillanatban elfelejti az egészet, amint kilépett a kapun.

Nem a munka fáraszt el igazán… hanem ami mögötte van

 Sokan azt hiszik, a munka csak az, amit a soron vagy az irodában csinálsz. De a legnehezebb munka az, amit senki nem lát: Amikor reggel 10 percig ülsz az autóban, hogy erőt gyűjts a belépéshez. Amikor a mosdóban próbálod visszatartani a sírást, mert már nem bírod a nyomást. Amikor hazaérsz, és nincs erőd a családodhoz, mert a cég az összes energiádat kiszívta. Ez a valódi gyötrődés, amiről senki nem beszél, mert 'örülni kell, hogy van munkád'. Ki érzi még úgy, hogy lassan elfogy az ereje?

Amikor a legjobb embered csendben felmond

 A jó dolgozók nem balhéznak. Nem könyörögnek. Nem magyarázkodnak. Egyszerűen csak egy nap eltűnnek. Csendben összepakolják a tudásukat, a lojalitásukat, a plusz energiát, amit mindig beletettek… és elviszik oda, ahol ez nem természetes elvárás, hanem érték. Nem vitatkoznak a tiszteletért. Nem harcolnak azért, hogy végre észrevegyék őket. Mert ahol bizonygatni kell az értékedet, ott már rég nem vagy megbecsülve. És amikor elmennek, akkor derül ki igazán, mennyit is értek.

Gyomorgörcs a hónap végén

 Ismeritek azt a gyomorgörcsöt a hónap végén, amikor megnyitod a banki appot… és már előre tudod, hogy nem lesz jó hír? A fizetés ugyanannyi, mint tavaly… csak közben a boltban már a parizer is luxuscikk lett. A rezsi viszi a pénzt. A hitel viszi a pénzt. Az élet viszi a pénzt. És persze pont ilyenkor romlik el valami. Mosógép. Autó. Vagy jön egy számla, amire senki nem számított. Megint jön a matek: villany vagy bevásárlás? gyógyszer vagy cipő a gyereknek? Közben ugyanúgy dolgozol. Ugyanúgy lehúzod a 10-12 órát. Ugyanúgy elfáradsz. Csak valahogy a hónap végére egyre több a nap… és egyre kevesebb a pénz. Más is érzi, hogy hiába dolgozik többet, mégis egyre nehezebb kijönni a fizetésből?

Ne tévesszen meg a látszat

 Ne tévesszen meg a látszat: a főnököd nem a barátod, csupán a szerepe kívánja meg ezt a képet. Ha választania kell a profit és közted, a profit győz. Leépítéskor a lojalitásod semmit sem ér. Túlórák és áldozatok feledésbe merülnek. Betegség esetén a hűséged nem számít. A munkahely nem család. Ha az lenne, nem küldenének el, ha a költségek úgy kívánják.

Van egy dolog, amit minden dolgozó egyszer megért

 Van egy dolog, amit sok dolgozó ember egyszer csak megért a munkahelyén. Nem az számít, ki dolgozik a legtöbbet. Nem az számít, ki jön be időben. Nem az számít, ki marad bent tovább, ha baj van. Nem az számít, ki húzza ki a műszakot akkor is, amikor már a dereka leszakad. Hanem az számít, ki kinek a kedvence. Minden munkahelyen van egy ember, akinek mindent elnéznek. Ha elkésik: semmi gond. Ha eltűnik fél órára: biztos dolga volt. Ha hibázik: „majd megoldjuk”. Közben ott van az a másik fajta dolgozó. Az, aki csendben teszi a dolgát. Aki nem pofázik, csak dolgozik. Aki segít másoknak, ha baj van a soron. És mégis őt veszik elő, ha valami nincs rendben. Idővel sok ember rájön egy keserű igazságra: A legtöbb munkahelyen nem a munka számít, hanem a szimpátia. És amikor ezt valaki megérti, onnantól már nem is próbál többet beletenni. Csak letolja a műszakot… és hazamegy.